Lek Viagra został opatentowany w roku 1996 przez koncern farmaceutyczny Pfizer. Firma ta posiada wyłączność co do nazwy leku – z racji monopolu na produkt dyktuje także jego cenę, która w porównaniu z zamiennikami jest co najmniej kilkukrotnie wyższa. Niemała cena blokuje dostęp do preparatu osobom gorzej sytuowanym, dlatego właśnie na rynku obecne są inne farmaceutyki, które w swoim składzie mają tę samą substancję czynną – nazywane są one specyfikami generycznymi. Każde znane forum erotyczne zawiera setki zapytań o inne, tańsze odpowiedniki Viagry. Dzięki specyfikom generycznym możliwe jest obniżenie ceny kuracji, co umożliwia także pacjentom o niższym statusie finansowym skorzystać z dobrodziejstw dzisiejszej farmacji.
Generyki Viagry zawierają to samo stężenie cytrynianu syldenafilu, co markowy specyfik firmy Pfizer, toteż ich działanie jest identyczne z oryginalną Viagrą. Do uznanych zamienników tego leku należą Kamagra, Edegra, Maxigra, Zenegra, Penegra czy Silagra. Odpowiednikiem Viagry z możliwością aplikowania u kobiet jest Lovegra.
Wybrane specyfiki będące zamiennikami różnią się od siebie kształtem tabletek, ich barwą oraz smakiem. Mechanizm działania jest jednak ten sam. Mogące zdarzać się działania niepożądane są jednakowe we wszystkich preparatach, efektywność kuracji zaburzeń potencji z użyciem zamienników Viagry jest praktycznie taka sama, co dowodzą badania kliniczne.
Oprócz środków generycznych Viagrę można zastąpić preparatami mającymi tadalafilu – substancja ta jest pokrewna do syldenafilu i wywołuje podobne działanie, jednak w porównaniu z nim rezultaty osiągane są w czasie o połowie krótszym, a okres ich działania jest przedłużony. Popularnym lekiem zawierającym ten związek jest Tadalis.

tekst dostepny na stronie web