Dzięki metce powiadamiającej o składzie możemy łatwo dopasować do własnych preferencji zarówno ubrania, jak i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada obowiązku przyklejania metki informacyjnej przy galanteryjnych wyrobach „skórzanych”. Dlatego też tak często po kilku miesiącach czy nawet tygodniach odkrywamy przykrą prawdę – nabyliśmy nieskórzany bubel! Jak więc rozpoznać towar niedobrej jakości?
Przede wszystkim pytajmy. Czy asortyment, np. pas skórzany ma warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest powlekana syntetykiem? Czy w składzie znajduje się tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą ekologiczną?
Oczywiście próg prawdomówności sprzedawców jest rozmaity, a w razie wielkich sieci z ciuchami większość pracowników zapewne nawet nie będzie potrafiła na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć posiadaną czujność?
Głównie koszt. Nie dajmy się okłamać – eko skóra ma swoją wartość i nabycie skórzanej teczki męskiej za sto złotych polskich jest zwyczajnie niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na fakturę skóry, jeśli jest zbyt gładka czy też nazbyt regularna gdy chodzi o plamki, żyłki lub porowatość, najprawdopodobniej jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, całkowicie ukryte ranty również mogą sugerować, iż zatuszowano stosowanie materiałów syntetycznych.
Brak odkrytych kantów lub też widocznych spodów skóry, także sugeruje wyrób sztuczny. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Nie zapominajmy,iż skóra eko to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony odpad garbarski, a zrobione z niej pasy bardzo szybko się rozlatują. Prawdziwa skóra musi posiadać typowy zapach – pozostałość po procesach garbowania. Podobnie do ludzkiej, skóra bydlęca ma nieregularności – mniej lub bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując kupna przez Internet zwracajmy uwagę na specyfikacje towaru – nie dajmy się oszukać znaczkiem „skóra naturalna”, gdyż zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wówczas, gdy towar zawiera jedynie jej niewielkie ilości.
Produkt wykonany z naturalnej skóry musi przetrwać latami, toteż warto kupować go rozsądnie!
tekst dostepny na stronie producent wyrobów skórzanych